Vinnare från tidningen

Här hittar du Klurvinnarna och andra vinnare från senaste KP-tidningen!

Klurinnare i KP 15

Cindia Hagbert, Älta

Erik Burgaleta Martinsons, Madrid

Eskil Ingesson, Linköping

Ida Eisenlauer, Enskededalen

Jenia Frostmåne, Halmstad

Julius Ekbom, Göteborg

Malva Förlin, Lund

Nora Bäckström, Hägersten

Ruben Widmark, Hägersten

Selma Halilovic, Örebro

Klurvinnare i KP 16

Alfred Bernandersson, Falkenberg

Björn Skälegård, Uddevalla

Edvin Markevärn, Umeå

Freya Elgestad, Göteborg

Hedda Johansson, Hörby

Irma Worbin, Skäret

Layla Skiba, Norrköping

Matilda Murphy, Vällingby

Sally Aronsson, Halmstad

Vincent Ivarsson, Östersund

Klurvinnare i KP 14

Rätt svar: Uttern

Frank Vasberg, Eskilstuna

Judit Mohlin, Nacka

Isak Andreasson, Forsheda

Amelie Luther, Göteborg

Ingrid Selin, Västerås

Jellah Söderblom, Delsbo

Simon Waldén, Älvängen

Anton Warfvinge, Sollentuna

Lovis Aldenborg, Göteborg

Viggo Homilius, Munkfors

Klurvinnare i KP 13

Linnea Canerstam, Norrtälje

Sally Evans, Frösön

Laura Machado Perez, Stockholm

Alice Östlind, Skövde

Malte Davidsson, Bollnäs

Ebbe Leiler, Frösön

Eugenia Rietz, Stockholm

Gösta Rönnberg, Linkoping

Eskil Christensson, Malmö

Wilma Schultz Wållberg, Stockholm

Vinnare av boken ”Tänk som en forskare” från tävlingen i KP 13.

August Björklöf, Stockholm

Freja Tae, Nacka

Ebba Stecksén, Umeå

Petronella Stening, Romelanda

Linnéa Lyckekil, Simlångsdalen

Mia Wijckmans, Enköping

Edith Lindqvist Dohrnér, Huddinge

Elina Viitanen, Skarpnäck

Nemo Murray, Enskede

Vide Ekdahl, Vänge

Klurvinnare i KP 12

Svar A: Bar överkropp. Svar B: Dynga

Sanna Magnusson, Eskilstuna

Calle Herolf, Vaxholm

Gusten Qvarnström, Falun

Hilde Ambrosiani, Huddinge

Vincent Ivarsson, Östersund

Siri Lindgren, Kungsbacka

Agnes Andersson, Landskrona

Selma Eriksson, Knivsta

Saga Lindh, Stockholm

Alice Osorio, Sundbyberg

Vinnare av boken ”Planeten, klimatet & framtiden - vad kan vi göra?”

Yuliya Alomerovic, Uppsala

Vilja Frisk, Katrineholm

Filip Sundin, Gävle

Nathalie Islanmaz, Degerfors

Maja Hoffegger, Åkersberga

Valdemar Ljungqvist, Varberg

Gabriella Butterworth, Alnö

Elvi Fransson, Bromma

Dalma Fazekas, Huddinge

Elias Nilsson, Saxtorp

Klurvinnare från KP 11

Rätt svar: Bus

Olivia Edlund, Ekerö

Alea Roberts Betancour Roth, Årsta

Edvin Lundberg, Lund

Fiona Elvira Björkman, Skepplanda

Emanuel Lundström Blime, Västerås

Harriet Boëthius, Stockholm

Alfred Håål, Spånga

Lou Engman Sandgren, Järvsö

Beppe Hedlund, Östersund

Stella Nygren, Gustavsberg

Klurvinnare från KP 9–10

Rätt svar: Atlantis.

Ingrid Möncke, Lund

Harriet Kjellstrand Swales, Sollentuna

Hilma Malm, Fengersfors

Otto Hagström, Uppsala

Iason Hellström Tsouris, Norrtälje

Ester Bjerkeby, Vikingstad

Eskil Christensson, Malmö

Kristian Tunby Tarlebö, Norge

Lale Federle, Vällingby

Maja Gunnarsson, Falkenberg

Klurvinnare från KP 8

Rätt svar: Mot tvättmaskinen.

David Alm, Askim

Lucia Keskikangas, Ramsele

Sixten Strand, Stockholm

Michelle Malkomian, Stockholm

Ella Holmlund, Byske

Alice Rietz, Umeå

Hugo Helmestam, Älvsjö

Esther Finn, Älvsjö

Elsa Thörnert, Tyresö

Ruben Hjärtmyr, Bagarmossen

Klurvinnare från KP 6–7

Rätt svar: Det finns flest röda ballonger.

Mille Hildingsson, Stockholm

Tilde Fagerberg, Saltsjö-Boo

Rebecca Zeffer-Borglin, Bromma

Kerstin Hartwig, Örebro

Liv Markevärn, Holmsund

Ester Moraeus Sundvall, Luleå

Stina Nilsson Öst, Västerås

Ella Renås, Torslanda

Isabelle Ameln, Stockholm

Selma Halilovic, Örebro

Siri Nilemyr, Ljungbyholm

Ludwig Cevenfeldt, Trollhättan

August Andersson Norberg, Nacka

Otis Norin, Enskede

Ruben Widmark, Hägersten

Anton Cooley, Bromma

Ines Decaye, Frösön

Ines Darmark, Stockholm

Clara Widin, Enskede Gård

Zoey Dahl, Malmö

Klurvinnare från KP 5


Rätt svar: Under den rosa-gula surskallen på högersidan.

Samuel Dozza, Angered

Oskar Hedlund, Skå

Alba Talebi, Hägersten

Axel Wreland, Habo

Tyra Sjöstrand, Örebro

Cornelia Folmanis Hahn, Kungsbacka

Kilian Ahlén, Uppsala

Svea Lindgren, Göteborg

Ebba Kilbäck, Bandhagen

Agnes Meschaks, Östersund

Klurvinnare från KP 4

Rätt svar: Den gröna klockan.

Filippa Färnqvist, Lilla Edet

Majken Matton, Enskede

Helge Sjöblom,  Sundbyberg

Alexander Wahlgren, Stocksund

Elva Solveig Nilebrant, Alingsås

Ebba Persson, Vellinge

Folke Skogsberg,  Mariestad

Rufus Rydén, Malmö

Emelie Hau, Knivsta

Isak Törnqvist, Stjärnsund

Klurvinnare från KP 3

Felicia Fritz, Kullavik

Elin Hammarberg, Kareby

Levi Ferm, Kristinehamn

Nora Mankler, Leksand

Agnes Bäckström, Göteborg

Amelie Luther, Göteborg

Axel Magnusson Färnstarnd, Umeå

Siri Holstein, Lyckeby

Ellen Lindholm, Bjästa

Adam Lindow, Bromma

Vinnare av boken ”Skärmhjärnan Junior”.

Rätt svar: Mona Lisa.

Ida Hurtsén, Hässelby

Nemo Gustafsson Nolander,  Åmotfors

Lea Tetri, Göteborg

Charlie Zapata Sondlo, Stockholm

Astrid Gustafsson Maligieri, Umeå

Alfred Öhlund, Skellefteå

Svante Arvidsson, Själevad

Viktor Hedenius, Sollentuna

Greta Berglin, Sundsvall

Aria Samir, Jönköping

Klurvinnare i KP 2

Rätt svar: Batman, Groot (eller Bart Simpson), Skalman, Darth Vader, Super Mario och Mumin)

Leontinne Jakobsson, Järfälla

Märta Ek, Stockholm

Olivia Laffaille Dominguez, Sundbyberg

Lill Villius Nilsson, Skarpnäck

Folke Skogsberg, Mariestad

Hedvig Lintorp, Göteborg

Lo Spaak, Malmö

August Hedborg, Älvsjö

Olivia Lupu Dinesen, Höör

Benjamin Canales, Rönninge

Klur vinnare i KP 1

Rätt svar: Kabanoss.

Mira Granström, Mora

Kaila Ellis, Australien

Maja Lindh, Bromma

Wilhelm Weibull, Stockholm

Anni Söderlund, Tierp

Karl-Johan Wanngren Jensen, København

Sofia Vasquez, Farsta

Miranda Paulsson, Växjö

Malte Bahar Caesar, Stockholm

Dag Johansson, Umeå

Klur vinnare i KP 19–20

Rätt svar: Förstoringsglas

Armin Herner Dumisic, Norrköping

Marit Scholler, Romakloster

Nora Al-Nusif, Stockholm

Emerik Johansson, Visby

Junie Helin, Täby

Edit Arklöf, Ösmo

Iris Abalo, Furuby

Elisabeth Bentley, Höör

Alve Elm, Kalmar

Hjalmar Moberg, Linköping

Klur vinnare i KP 18

Rätt svar: Karljohan (eller stensopp), flugsvamp (giftig att äta), taggsvamp och kantarell

Ville Wessling, Järfälla

Lillemor Gorvy, Uppsala

Elis Larsson Ingloff, Malmö

Keisha Lundin, Upplands Väsby.

Sayen Torres Lannes, Solna

Dan Fernerud, Göteborg

Lin Zacco, Järved

Alice Filipsson, Bromma

Elin Josefsson, Gislaved

Nora Sandberg, Lund

Klur vinnare i KP 17

Rätt svar: Syret räcker i 24 min.

Maximilian Bernsten, Uppsala

Lea och Sam Sjölund, Sollentuna

Emma Trygg, Kungälv

Moa Kärnstam, Sundbyberg

August Klint, Bromma

Sami Sawalha, Stockholm

Ester Carlsson, Västerås

Alvin Thom Olin, Hindås

Elsa Holmkvist Persson, Kungsbacka