Vinnare från tidningen

Här hittar du Klurvinnarna och andra vinnare från senaste KP-tidningen!

Klurvinnare från KP 15

Rätt svar: Pannkakor, Spaghetti med köttfärssås och korv Stroganoff.

Mira Grahn, Luleå

Essi Rönn Persson, Rättvik

Alice Jonsson, Nacka

Saga Axelsson, Stigtomta

Viola Falk, Hovås

Lill Villius Nilsson,  Skarpnäck

Michelle Levin, Solna

Irma Trieb, Motala

Emma Trygg, Kungälv

Rebecca Zeffer-Borglin, Bromma

Chloé Barré, Älta

Lilly Nordström, Örnsköldsvik

Konrad Valentin, Huddinge

Oskar Johansson, Sala

Judith Holtz, Borlänge

Ines Crabo, Västerås

Linnéa Löfman, Molkom

Alicia Falcon, Ekerö

Frank Welander Cederström, Stockholm

Ville Wessling , Järfälla

Klurvinnare i KP 14

Rätt svar: –Vet du varför citroner är sura?
– Ingen aning?
– Nä, Inte de heller. De är därför de är så sura! Ha ha ha!

Sigrid Tell, Ekerö

Siri Ramel, Svedala

Herta Burlin, Stockholm

Amanda Ågerfalk, Visby

Stig Neyland, Storvreta

Thyra Ramos, Göteborg

Claire Cheng, Sollentuna

Evelyn Boross, Solna

Isabelle Najafi, Saltsjö Boo

Malcolm Kanflo, Dalby

Klurvinnare i KP 13

Rätt svar: Fanta, Tjära, Sirap, Mjölk

Ylva Stockhaus-Björnlod , Huddinge

Saga Jonasson, Hisings Backa

Ingrid Hultgård, Bromma

Sebastian Agering Fröstell, Solna

Ruth Björk Nilsson, Ystad

Annamärta Moe, Östersund

Igor von Reybekiel, Stockholm

Palla Silva, Stockholm

Milou Norén, Skellefteå

Arvid Lindmark, Umeå

Klurvinnare i KP 12

Rätt svar: 5

Elvira Stiby, Tyresö

Nicolas Almesten, Vallentuna

Sofie Mogemark, Haparanda

Beryll Elie Apau, Solna

Julia Hansson, Stockholm

Liv Nilsson, Stockholm

Carl Marmgård, Nynäshamn

Olle Irebring , Kalmar

Majken Belfrage, Västra Frölunda

Sarah Bhutta, Kvissleby

Klurvinnare i KP 11

Rätt svar: Grodan, ormen och kolibrin

Paul Francke, Uppsala

Philip Fraenkel, Bromma

Hugo Karlsson, Ucklum

Albin Strömgren, Växjö

Astrid Ahlberg Barinas, Pålsboda

Walter Karlsson, Kode

Viola Färm, Enskede

Nellie Adlivankin, Vallentuna

Ida Ceric, Täby

Baldur Landström, Sköndal

Klurvinnare i KP 9–10, Klur nr 1:

Tim Brattström, Stockholm

Bonnie Lund, Gnesta

Amelie Luther, Göteborg

Signe Hartman, Lund

Stina Lind, Dalby

Thyra Ramos, Göteborg

Felix Lindelöw Alexis, Vällingby

Emma Clarke, Gustavsberg

Puck Dehnisch, Sundbyberg

Sofia Said, Farsta

Klurvinnare i KP 9–10, Klur nr 2:

Ellen Andersson Hjälte, Hasslarp

Ellinor Wendt, Blentarp

Tuva Strid, Linköping

Vera Nyström, Linköping

Rufus Starkhammar, Lund

Elma Junia Svärdsäter, Styrsö

Alva Nord Thomé, Lund

Stella Pollack, Vansbro

Emilia Wirström, Vällingby

Gabriel Renstål, Uppsala

Klurvinnare i KP 8

Wilda Granberg, Uppsala

Lia Wallin, Lund

Edith Zell, Sundsvall

Felicia Lindström, Månkarbo

Benjamin Wenngren, Borlänge

Jenny Sjölin, Täby

Hugo Kinnestam, Gnesta

Amanda Johansson, Örebro

Adrian Alterman Ivars, Stockholm

Julia Tatarovic, Vällingby

Klurvinnare i KP 7

Rätt svar: Dammallergi

Mella Wiberg, Huddinge

Julian Åhs, Stockholm

Lark Gavelin Lewis, Stockholm

Selma Edler, Romelanda

Ebba Klein, Helsingborg

Teodor Lovén, Stockholm

Oskar Jensen, Sollentuna

Ellinor Wendt, Blentarp

Lea Paridad Sjölund, Sollentuna

Bodil Rinsma Odenman, Eriksmåla

Klurvinnare i KP 6

Joel Olsén, Malmö

Tilma Djurman, Tyresö

Viktor Eriksson, Sundbyberg

Lykke Dohmen, Täby

Alva Nilsson, Malmö

Lovisa Alling, Järfälla

Ida Larsson, Östersund

Elsa Lithén, Södertälje

Harry Gudmundsson, Årsta

Emily Makdissi, Södertälje

Vinnare Hokus Pokus-tävlingen

Rätt svar: Blåkulla.

Oscar Li, Stockholm

Astrid Eldonson, Bjärnum

Maya Markström, Göteborg

Astrid Ahlberg Barinas, Pålsboda

Blanka Eklund, Trollhättan

Clara Wileke Möller, Mölndal

Tore Fagerkvist, Vejbystrand

Julius Camner, Stockholm

Iselin Becher Leenaarts, Åkersberga

Eleah Olsson, Mariehamn på Åland

Klurvinnare 1 i KP 4–5

Poppy Ekstrand, Lund

Lovina Holm, Bollnäs

Liria Palmstierna, Stockholm

Ida Lindkvist, Boden

Aksel Rowe, Västerås

Paloma Felix Ferreira, Staffanstorp

Sofia Pontan-Larsson, Sigtuna

Ammy Rosengren, Lund

Elias Kanberg, Älvsjö

Melije Andersson Nwachukwu, Göteborg

Klurvinnare 2 i KP 4–5

Signe Sjöshult, Grimslöv

Karl Nicolaisen, Falun

Elva Widerborn, Uppsala

Ida Skälegård, Uddevalla

Tova Selin, Bara

Juni Cliffoord, Linköping

Lisen Engrup Klevard, Woking i Storbritannien

Hugo Jonsson, Trångsund

Nellie Sjölin, Påarp

Molly Hall, Växjö

Klurvinnare i KP 3

Havannah Dams, Västra Frölunda

Frida Becker, Skoghall

Nora Nilsson Palm, Askim

Jeniffer Kyeyune Nalukwago, Kista

Carl Kläppe, Gustavsberg

Mira Willquist Rönnäng, Västra Frölunda

Tilde Kyrö, Luleå

Abbe Berglund, Hamburgsund

Matilda Torssell, Bromma

Juli Olwan, Stockholm

Klurvinnare i KP 2

Amelie Bystedt, Solna

Emily Della Femina, Anacapri i Italien

Sofia Niklasson, Hunnebostrand

Iris Thurfjell, Göteborg

Elliot Chressman, Huddinge

Saga Jonasson, Hisings Backa

Matilda Hjalmarsson, Höör

Betty Ström, Östersund

David Ahlgren Karsvik, Skultuna

Fanny Mankowitz, Lidingö

Klurvinnare i KP 1

Rätt svar: ”Kung Bore läser Warriors och Solskenet har en ekorre.”

Sara Bengtsson, Sköndal

Hannalina Haraldsson, Strängnäs

Lova Rotkirch, Saltsjö-Boo

Nima Ahlén, Hålta

Karin Neander, Stockholm

Edda Juran, Trollhättan

Olivia Feldt, Gråbo

Love Lundstedt, Göteborg

Erik Lund, Sollentuna

Tor Sandström, Styrsö

Klurvinnare i KP 19–20

Rätt svar: Pingvin B.

Lotta Hallonsten, Huddinge

Hannalina Haraldsson, Strängnäs

Matilda Hjalmarsson, Höör

Ella Jonsson-Ljungberg, Huddinge

Tilly Karlsson, Dorotea

Elina Gunnarsson, Örebro

Sienna Plucker Grahn, Skärholmen

Katinka Krupinska, Stockholm

Hugo Lundholm, Lund

Einar Normark, Uppsala

Vinnare av KP-tidningar till klassen i DN.KP Junior-tävlingen.

Rätt svar: 1864 och 1892.

Emma

Klass 4A i Spandelstorpskolan, Karlskrona.

Ivan

Klass 2B i Sörgårdsskolan, Vällingby

Alva

Klass 3A i Vallatorpsskolan, Täby

Axel

Klass 4A i Rödängskolan, Umeå

Edith

Klass 5A i Skanskvarnsskolan, Årsta

Arvid

Klass 4B i Tyska skolan, Stockholm

Alexis

Klass 4A i Hässelby Villastad skolan, Hässelby

Hedvig

Klass 4 i Hamnskolan, Stockholm

Agnes

Klass 4C i Guldhedsskolan, Göteborg

Julia

Klass 7 i Montesorri Mondial, Lund

Klurvinnare i KP 18

Rätt svar: Gubben i Mitten.

Maja Janius, Hägersten

Ebba Enelo, Örebro

Siri Chevalier, Mariefred

Blanka Svensson, Huddinge

Filippa Wågstrand, Uppsala

Filip Sundin, Gävle

Tora Silvander, Falköping

Jonathan Edlund, Märsta

Elias Remdahl, Mariannelund

Konrad Valentin, Huddinge

Vinnare av boken Du har rätt

Rätt svar: 2020

Marija Selimovic, Herrljunga

Vilgot Mattsson, Huddinge

Ingrid Fjällås, Hörnefors

Dexter Jakobsson, Visby

Loa Lagrell, Göteborg

Elina Gunnarsson, Örebro

Ying Zhang, Stockholm

Felicie Kurz, Stockholm

Anton Johansson, Göteborg

Marge Nutti, Jokkmokk

Vinnare Klur 1 i KP 16–17

Rätt svar: Väck mig från de döda.

Cornélia Jungelind, Tenhult

Alice Lantz, Tygelsjö

Isabell Wickström, Södertälje

Ylva Peterle, Västerås

Moa Nordström Billberg, Furulund

Luna Hukanovic Mehmedagic, Malmö

Ella Mehner, Lit

Emil Landin, Stockholm

Sixten Bernhoff, Sollentuna

Edvin Bergqvist, Vendelsö

Vinnare Klur 2 i KP 16–17

Rätt svar: Jag är en daggmask.

Emilda Annell, Vallåkra

Isolde Faxén, Malmö

Vidar och William Hård, Lund

Tua Hellborg, Brottby

Vidar och Eskil Simberg, Enskede

Alba Söderström, Stockholm

Birka Candin Juliusdottir, Lund

Winston Oest, Örebro

Bleckmossen-novelltävlingen i KP 6+KP 16–17:

1–2:a pris

Signe Birath Bergström, Åkersberga

Amina Lodeiro, Göteborg

3–10:e pris

Martha Ericsson, Stockholm

Anna-Karin Nordell, Kimito i Finland

Elin Karlsson, Borlänge

Lina Egorova, Upplands Väsby

Rania Raza, Skattkärr

Lovisa Lamvert, Uppsala

Mille Widmark, Ängelholm

Wilma Hulling, Karlstad

Klurvinnare i KP 15

Rätt svar: Två trianglar på varandra som bildar en sexuddig stjärna.

Lilian Målare, Gagnef

Julia Gibbs, Huddinge

Ingrid Rönnbäck, Uppsala

Vilma Wileen, Täby

Linn Prymne, Malmö

Fred Kallas, Värmdö

Beppe Hedlund, Östersund

Enid Arvstrand Mächs, Malmö

Tora Silvander, Falköping

Edwin Nelson, Ängelholm