Vinnare från tidningen

Här hittar du Klurvinnarna och andra vinnare från senaste KP-tidningen!

Klur ivinnare från KP 9–10

Rätt svar: Atlantis.

Ingrid Möncke, Lund

Harriet Kjellstrand Swales, Sollentuna

Hilma Malm, Fengersfors

Otto Hagström, Uppsala

Iason Hellström Tsouris, Norrtälje

Ester Bjerkeby, Vikingstad

Eskil Christensson, Malmö

Kristian Tunby Tarlebö, Norge

Lale Federle, Vällingby

Maja Gunnarsson, Falkenberg

Klurvinnare från KP 8

Rätt svar: Mot tvättmaskinen.

David Alm, Askim

Lucia Keskikangas, Ramsele

Sixten Strand, Stockholm

Michelle Malkomian, Stockholm

Ella Holmlund, Byske

Alice Rietz, Umeå

Hugo Helmestam, Älvsjö

Esther Finn, Älvsjö

Elsa Thörnert, Tyresö

Ruben Hjärtmyr, Bagarmossen

Klurvinnare från KP 6–7

Rätt svar: Det finns flest röda ballonger.

Mille Hildingsson, Stockholm

Tilde Fagerberg, Saltsjö-Boo

Rebecca Zeffer-Borglin, Bromma

Kerstin Hartwig, Örebro

Liv Markevärn, Holmsund

Ester Moraeus Sundvall, Luleå

Stina Nilsson Öst, Västerås

Ella Renås, Torslanda

Isabelle Ameln, Stockholm

Selma Halilovic, Örebro

Siri Nilemyr, Ljungbyholm

Ludwig Cevenfeldt, Trollhättan

August Andersson Norberg, Nacka

Otis Norin, Enskede

Ruben Widmark, Hägersten

Anton Cooley, Bromma

Ines Decaye, Frösön

Ines Darmark, Stockholm

Clara Widin, Enskede Gård

Zoey Dahl, Malmö

Klurvinnare från KP 5


Rätt svar: Under den rosa-gula surskallen på högersidan.

Samuel Dozza, Angered

Oskar Hedlund, Skå

Alba Talebi, Hägersten

Axel Wreland, Habo

Tyra Sjöstrand, Örebro

Cornelia Folmanis Hahn, Kungsbacka

Kilian Ahlén, Uppsala

Svea Lindgren, Göteborg

Ebba Kilbäck, Bandhagen

Agnes Meschaks, Östersund

Klurvinnare från KP 4

Rätt svar: Den gröna klockan.

Filippa Färnqvist, Lilla Edet

Majken Matton, Enskede

Helge Sjöblom,  Sundbyberg

Alexander Wahlgren, Stocksund

Elva Solveig Nilebrant, Alingsås

Ebba Persson, Vellinge

Folke Skogsberg,  Mariestad

Rufus Rydén, Malmö

Emelie Hau, Knivsta

Isak Törnqvist, Stjärnsund

Klurvinnare från KP 3

Felicia Fritz, Kullavik

Elin Hammarberg, Kareby

Levi Ferm, Kristinehamn

Nora Mankler, Leksand

Agnes Bäckström, Göteborg

Amelie Luther, Göteborg

Axel Magnusson Färnstarnd, Umeå

Siri Holstein, Lyckeby

Ellen Lindholm, Bjästa

Adam Lindow, Bromma

Vinnare av boken Skärmhjärnan Junior.

Rätt svar: Mona Lisa.

Ida Hurtsén, Hässelby

Nemo Gustafsson Nolander,  Åmotfors

Lea Tetri, Göteborg

Charlie Zapata Sondlo, Stockholm

Astrid Gustafsson Maligieri, Umeå

Alfred Öhlund, Skellefteå

Svante Arvidsson, Själevad

Viktor Hedenius, Sollentuna

Greta Berglin, Sundsvall

Aria Samir, Jönköping

Klurvinnare i KP 2

Rätt svar: Batman, Groot (eller Bart Simpson), Skalman, Darth Vader, Super Mario och Mumin)

Leontinne Jakobsson, Järfälla

Märta Ek, Stockholm

Olivia Laffaille Dominguez, Sundbyberg

Lill Villius Nilsson, Skarpnäck

Folke Skogsberg, Mariestad

Hedvig Lintorp, Göteborg

Lo Spaak, Malmö

August Hedborg, Älvsjö

Olivia Lupu Dinesen, Höör

Benjamin Canales, Rönninge

Klur vinnare i KP 1

Rätt svar: Kabanoss.

Mira Granström, Mora

Kaila Ellis, Australien

Maja Lindh, Bromma

Wilhelm Weibull, Stockholm

Anni Söderlund, Tierp

Karl-Johan Wanngren Jensen, København

Sofia Vasquez, Farsta

Miranda Paulsson, Växjö

Malte Bahar Caesar, Stockholm

Dag Johansson, Umeå

Klur vinnare i KP 19–20

Rätt svar: Förstoringsglas

Armin Herner Dumisic, Norrköping

Marit Scholler, Romakloster

Nora Al-Nusif, Stockholm

Emerik Johansson, Visby

Junie Helin, Täby

Edit Arklöf, Ösmo

Iris Abalo, Furuby

Elisabeth Bentley, Höör

Alve Elm, Kalmar

Hjalmar Moberg, Linköping

Klur vinnare i KP 18

Rätt svar: Karljohan (eller stensopp), flugsvamp (giftig att äta), taggsvamp och kantarell

Ville Wessling, Järfälla

Lillemor Gorvy, Uppsala

Elis Larsson Ingloff, Malmö

Keisha Lundin, Upplands Väsby.

Sayen Torres Lannes, Solna

Dan Fernerud, Göteborg

Lin Zacco, Järved

Alice Filipsson, Bromma

Elin Josefsson, Gislaved

Nora Sandberg, Lund

Klur vinnare i KP 17

Rätt svar: Syret räcker i 24 min.

Maximilian Bernsten, Uppsala

Lea och Sam Sjölund, Sollentuna

Emma Trygg, Kungälv

Moa Kärnstam, Sundbyberg

August Klint, Bromma

Sami Sawalha, Stockholm

Ester Carlsson, Västerås

Alvin Thom Olin, Hindås

Elsa Holmkvist Persson, Kungsbacka

Star Stable-tävlingen i KP 16

Rätt svar: Jorvik

Plats 1–3 (stora paketet)

Adrian Tollqvist, Täby

Ida Appelros, Mjälle

Gisela Gallón, Borlänge

Vera Sund, Västerås

Plats 4–10 (lilla paketet)

Linnea Härnman, Linköping

Poppy Holmqvist, Oxelösund

Carmen Sanchez, Göteborg

Alma Westlin, Valbo

Vilma Olmedal, Sollentuna

Klurvinnare från KP 16

Rätt svar: Stolpe 2 och stolpe 7.

Elvina Wistrand, Hägersten

Isabel Aggeklint, Stockholm

Emilia Sjödin, Täby

Vivian Al Fadhal, Bromma

Hilda Lane, Skarpnäck

Majken Bäckman, Upplands Väsby

Selma Gillberg, Uppsala

Saga Ekhamn, Vällingby

Emmy Eriksson, Umeå

Nils Adelsköld, Skarpnäck

Felicia Voest Bergqvist, Rödeby

Klara Israelsson, Stockholm

Elvi Fransson, Bromma

Elinor Åman, Skokloster

Alicia Markenhorn, Vendelsö

Leoni Tanaka, Malmö

Ella Marklund, Skellefteå

Neo Kjellén, Mölnlycke

Edvard Steiner, Lund

Richard Ericsson, Sundbyberg

Klurvinnare i KP 15

Rätt svar: Pannkakor, Spaghetti med köttfärssås och korv Stroganoff.

Mira Grahn, Luleå

Essi Rönn Persson, Rättvik

Alice Jonsson, Nacka

Saga Axelsson, Stigtomta

Viola Falk, Hovås

Lill Villius Nilsson,  Skarpnäck

Michelle Levin, Solna

Irma Trieb, Motala

Emma Trygg, Kungälv

Rebecca Zeffer-Borglin, Bromma

Chloé Barré, Älta

Lilly Nordström, Örnsköldsvik

Konrad Valentin, Huddinge

Oskar Johansson, Sala

Judith Holtz, Borlänge

Ines Crabo, Västerås

Linnéa Löfman, Molkom

Alicia Falcon, Ekerö

Frank Welander Cederström, Stockholm

Ville Wessling , Järfälla

Klurvinnare i KP 14

Rätt svar: –Vet du varför citroner är sura?
– Ingen aning?
– Nä, Inte de heller. De är därför de är så sura! Ha ha ha!

Sigrid Tell, Ekerö

Siri Ramel, Svedala

Herta Burlin, Stockholm

Amanda Ågerfalk, Visby

Stig Neyland, Storvreta

Thyra Ramos, Göteborg

Claire Cheng, Sollentuna

Evelyn Boross, Solna

Isabelle Najafi, Saltsjö Boo

Malcolm Kanflo, Dalby

Klurvinnare i KP 13

Rätt svar: Fanta, Tjära, Sirap, Mjölk

Ylva Stockhaus-Björnlod , Huddinge

Saga Jonasson, Hisings Backa

Ingrid Hultgård, Bromma

Sebastian Agering Fröstell, Solna

Ruth Björk Nilsson, Ystad

Annamärta Moe, Östersund

Igor von Reybekiel, Stockholm

Palla Silva, Stockholm

Milou Norén, Skellefteå

Arvid Lindmark, Umeå

Klurvinnare i KP 12

Rätt svar: 5

Elvira Stiby, Tyresö

Nicolas Almesten, Vallentuna

Sofie Mogemark, Haparanda

Beryll Elie Apau, Solna

Julia Hansson, Stockholm

Liv Nilsson, Stockholm

Carl Marmgård, Nynäshamn

Olle Irebring , Kalmar

Majken Belfrage, Västra Frölunda

Sarah Bhutta, Kvissleby

Klurvinnare i KP 11

Rätt svar: Grodan, ormen och kolibrin

Paul Francke, Uppsala

Philip Fraenkel, Bromma

Hugo Karlsson, Ucklum

Albin Strömgren, Växjö

Astrid Ahlberg Barinas, Pålsboda

Walter Karlsson, Kode

Viola Färm, Enskede

Nellie Adlivankin, Vallentuna

Ida Ceric, Täby

Baldur Landström, Sköndal